Çelik Yapılar

Çelik yapılar ve kaynaklı imalat eğitim, bilgilendirme ve danışmanlık

ISO 3834 Standardını Kullanan Sektörler

ISO 3834 Standardını Kullanan Sektörler

ISO 3834 Kaynaklı İmalat Kalite Yönetim Sistemi ve Belgesi, kaynaklı imalat yapan firmaların kaynak kalitelerini belli bir seviyeye ulaştıran ve bu kaliteyi belgeleyen uluslar arası geçerliliğe sahip bir standart ve uygulama yöntemidir. Günümüzde imalatı içinde kaynak bulunan her müşteri, bu standardın gerekliliklerini yerine getiren imalatçılar ile çalışmayı tercih etmektedir.

Özellikle aşağıda listesi bulunan standartlarda imalat yapan firmalar için ISO 3834 standardının ilgili bölümleri bir ön şart olarak belirlenmiştir.

iso 3834 sektorler

  • EN 1090 Çelik ve Alüminyum Yapı Uygulamaları
  • EN 13445 ve AD 2000-HP Basınçlı Kaplar
  • EN 15085 Demiryolu Uygulamaları
  • Off Shore (NORSOK)
  • EN 12952 Su Borulu Kazanlar ve Yardımcı Tesisatları, EN 12953 Silindirik Kazanlar
  • EN 13480-4 Endüstriyel Boru Hatları
Devamını oku...

Kaynak Öncesinde ve Sırasında Kontrol Gereken 6 Detay

Kaynak Öncesinde ve Sırasında Kontrol Gereken 6 Detay

Metallere yapılan kaynak işleminin kalitesi kaynak bölgesinin yük taşıma miktarı, kırılganlığı ya da dinamik yük altındaki davranışlarını etkiler.

Kaynak, tamamlandıktan sonra kontrol edilmesi güç ve bazı durumlarda imkansız olan bir birleştirme yöntemidir. Tahribatsız testler ile kaynak içindeki hatalar tespit edilebilse de kaynak bölgesinin mekanik dayanımı ancak tahribatlı testler ile yapılabilmekte bu da üretilen iş parçalarına uygulanamamaktadır.

kaynak kontrol gereken detay

Devamını oku...

Çelik Yapı Üretiminde Kullanılan Tahribatsız Muayene Yöntemleri

Çelik Yapı Üretiminde Kullanılan Tahribatsız Muayene Yöntemleri

Çelik yapı imalatlarında kullanılabilecek tahribatsız test yöntemleri ve en az uygulama miktarı EN 1090-2 standardında tarif edilmektedir. Uygulamada hangi testin kullanacağı, ürünün şekline, müşteriye, kontrol firmasına ve üreticinin tercihine kalan bir durumdur. Gözle muayene tüm alanlara uygulanır ancak kaynak iç ve dış kusurlarının tespiti için alternatif yöntemler mevcuttur.

which ndt method

Devamını oku...

Hangi Tahribatsız Test Yönteminin Kullanılacağını Belirleme

Hangi Tahribatsız Test Yönteminin Kullanılacağını Belirleme

Kaynaklı imalat tamamlandıktan sonra ürün cinsine, standartlara ve müşteri isteklerine bağlı olarak çeşitli tahribatsız testler uygulanır. Gözle muayene hem kaynakçı hem de inspektör tarafından tüm kaynaklara uygulanması gereken bir yöntemdir. Bunun yanında yüzey hatalarını görebilmek için Manyetik test (MT) ve Penetran Testi (PT), kaynak iç kusurlarını tespit edebilmek için de UItrasonik Test (UT) ile Radyografik Test (RT) kullanılabilir.

hangi ndt yontemi

Devamını oku...

ISO 14732 Standardına Göre Operatör Belgelendirme

ISO 14732 Standardına Göre Operatör Belgelendirme

Kaynak işlerinde çalışan ancak yaptığı kaynağı el becerisi ile değil bir makina kullanarak yapan kişlere kaynak operatörü denir. Kaynakçılarda olduğu gibi kaynak operatörleri de sertifikalı olmalıdır.

Özellikle ISO 3834 kaynaklı imalat yönetim standardı ve bu standarda atıf yapan çelik yapı, basınçlı kap, makina, raylı sistem standartları kaynakçı ve operatörlerin sertifikalı olmasını gerektirir.

kaynak operatoru

Devamını oku...

EN 1090 danışmanlık

EN 1090 çelik ve alüminyum yapılar danışmanlığı

Avrupa Yapı Malzemeleri Regülasyonu'na (305/2011/AB) bağlı harmonize standart EN 1090 uygulama ve belgelendirme danışmanlığı.

İletişim Detaylar

yapi malzemeleri CE

Yapı malzemelerinde CE markalama danışmanlığı

Çelik ve alüminyum yapı malzemelerinde, Yapı Malzemeleri Regülasyonu'na göre, Temmuz 2014'den itibaren CE markalaması zorunlu.

İletişim Detaylar

kalite sistem danismanlik

Kaynaklı imalat ve kalite sistemleri danışmanlığı

ISO 3834 Kaynaklı İmalat ve ISO 9001, ISO 14001, OHSAS 18001 Yönetim Sistemleri eğitimleri, uygulama ve sistem geliştirme danışmanlığı.

İletişim Detaylar

Arama

Çelik yapılar ve kaynaklı imalat konusunda engin tecrübe ve SONUÇ odaklı danışmanlık

info@sonucdanismanlik.com 0 537 744 77 94 İletişime Geç